جراحی زیبایی

گفته می‌شود مردم سراسر جهان از تهران تا تایپه و برزیل و بیروت سالانه بیست میلیارد دلار خرج عمل زیبایی خود می‌کنند و گسترش روز افزون این عمل‌های زیبایی درحال تغییر دادن چهره انسان‌ها و استانداردهای جهانی زیبایی است.
البته مشاهدات میدانی همیشه دقیق نیست و حقیقت را تنها از زبان آمار می‌توان دریافت. جامعه بین المللی جراحی‌های زیبایی ISAPS در ماه ژوئن گذشته آماری جامع از جراحی‌های زیبایی در سال ۲۰۱۶ را بیان کرد و این امار نشان می‌دهد که در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل آن آمار عمل‌های زیبایی در جهان ۹ درصد افزایش داشته است و در این میان کشورهای آمریکا، برزیل، ژاپن، ایتالیا و مکزیک بالاترین آمار عمل زیبایی را در جهان داشته اند و نیمی از جراحی‌های زیبایی در این کشورها انجام می‌شود اما این به آن معنا نیست که شیوع عمل‌های زیبایی در این کشورها بیش از بقیه است و با در نظر گرفتن جمعیت امار به شکل دیگری تغییر می‌کند.
سال گذشته ۲۰ درصد زنان در سئول ، پایتخت کره در سنین ۱۹ تا ۴۹ سال تصدیق کردند که عمل زیبایی داشته اند. در حالی که در کشور کره جنوبی بیشتر جراحان تصمیم گرفته‌اند آمار خود را در اختیار ISAPS قرار ندهند تا کشورشان از صدر لیست برترین‌ها خارج شود با این حال از هر هزار نفر ۲۰ نفر در این کشور یک عمل زیبایی داشته‌اند که بالاترین آمار در جهان است. یکی از محبوبترین جراحی ها در بین آن ها جراحی زیبایی پلک است ، به طوری که پوست پلک بیشتر شود تا در هنگام آرایش چشم بزرگتر دیده شود و قیافه غربی تری به خود بگیرند.
تایوان و بلژیک با ۱۷ نفر در رتبه دوم و لبنان و ایتالیا با ۱۶ نفر در رتبه بعدی قرار گرفته‌اند. کلمبیا و برزیل در سال گذشته با پیشرفتی چشمگیر به آمار ۱۲ نفر در هر هزار نفر رسیده‌اند که با توجه به گستردگی فقر در این کشورها این آمار قابل توجه است و باعث شده است که جراحان بی‌تجربه و حتی بدون تحصیلات کافی این عمل‌ها را انجام دهند که باعث عوارض مختلفی برای بیماران شده است. کشورهای تایلند، هند و ترکیه نیز از مشکلات مشابهی رنج می‌برند.

علت شیوع عمل‌های زیبایی در جهان

عامل اصلی در افزایش آمار جراحی‌های زیبایی در جهان فرهنگ کشورها و مردم آن‌ها است. در برخی کشورها مردم نسبت به ظاهر خود حساس‌ترند مثلا در فرانسه و ایتالیا که جزو کشورهای پیشرو در مد و زیبایی هستند استانداردهای زیبایی بالا و فراتر از حد عمومی جامعه است .
در عین حال جراحی بینی در آسیا مانند کشورهای چین ، ژاپن ، کره جنوبی بسیار شایع است.
جراحی سینه در کشورهای امریکا ، برزیل ، مکزیک، ایتالیا و چین شمار بیشتری دارد.امریکا و برزیل کشورهای رده اول و دومی هستند که بیشترین جراحی شکم و بالا بردن چشم را دارند.

شیوع عمل‌های زیبایی در ایران

طبق آمار رسمی مرکز جراحی‌های پلاستیک و زیبایی ایران، سالانه ۴۰ هزار عمل زیبایی در ایران انجام می‌شود اما ISAPS معتقد است آمار واقعی بیش از این عدد است و بیش از ۱۵۰ هزار جراحی زیبایی در این کشور انجام می‌شود که ۹ نفر از هر هزار نفر را شامل می‌شود و بخش مهمی از این عمل‌ها توسط افراد غیرمتخصص انجام می‌گیرد. البته این آمار چندان غافلگیرکننده نیست و این در حالی است که سالانه از کشورهای مجاور خود مثل عراق، بحرین، امارات، آذربایجان و ارمنستان پذیرای توریست‌های پزشکی برای عمل‌های زیبایی است. به هرحال طبق گزارش ISAPS سال گذشته ۱۲۱۰۰ جراحی زیبایی بینی در ایران انجام شده است که این عدد حتی از کشور لبنان هم بیشتر است. پیش از این بیروت به عنوان پایتخت عمل زیبایی خاورمیانه شناخته می‌شد که در حال حاضر تهران این مقام را به خود اختصاص داده است.

جهت مشاوره کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09129219406 تماس حاصل فرمایید