آنچه که والدین باید در خصوص مراقبتهای بعذ از عمل شکاف کام بدانند

مراقبتهای بعد از عمل از 3الی 4هفته ادامه پیداکند

روز اول :

1- کودکانى که تحت عمل ترميمى شکاف کام قرار مى‌گيرند، بايد بعد از عمل روى شکم بخوابند

2-شیر خوردن جایز نیست. احتمال دارد در اولین شب بغد از عمل شیرینی آب زخم دهان کودک را بسوزاند. پس برای احتیاط ابتدا مقداری آب که از نظر دمایی رو به خنکی هست به او بدهید.

3-شروع تغذیه کودک با مقداری کمی آب قند خواهد بود و تا از بروز علائم احتمالی از جمله استفراغ اطمینان حاصل شود

4- دقت داشته باشید شب اول بعد از عمل، برای کودک شب بحرانی محسوب میشود. سعی کنید او را برای خوردن آب بیدار نکنید و انتخاب بین خواب یا تغذیه را به خودش بسپارید. اما دائما وضعیت سرم او را تحت نظر داشته باشید تا قطع نشود و در صورت قطع بودن سرم حتما پرستار را مطلع کنید.

5-توصیه می شود در شب اول بعد از عمل هر چهار ساعت از شیاف استامینوفن 125 استفاده شود.

6-بعد از اجازه پزشک برای شیر خوردن کودک اگر کودک تمایلی ب خوردن شیر نشان نداد میتوان از آب هندوانه ی خنک که از صافی رد شده برای تغذیه کودک استفاده کرد.پیشنهاد می شود و از زیاده روی در مصرف آن بپرهیزید . آبمیوه های دیگر مانند آب سیب، آب هویج، آب آلوورا هم برای تغذیه توصیه میشود. البته حتما با صافی ذرات درشت آن جدا شود. میتوانید بیسکوییت مادر نرم هم به این مخلوط اضافه کنید.

7-براى تغذيه کودک  از فنجان استفاده گردد، چرا که استفاده از قاشق هرچند با احتياط هم باشد، خطر آسيب به بخيه‌ها را همراه دارد.

8- پانسمان داخل دهان ۲ تا ۳ روز بعد از عمل برداشته مى‌شود. ممکن است تنفس کودک بعد از عمل دچار مشکل شود که با تغيير وضعيت و حمايت از وى مى‌توان وضعيت تنفسى را بهبود بخشيد.

9- کودک تا پایان دوره ی درمان (3 الی 4 هفته ) نباید از پستانک و شیشه شیری که حاوی پستانک است استفاده نماید چرا که عمل مک زدن دراین دوره برای بهبود جای زخم مضر خواهدبود

10-. تغذیه با سینه مادر هم ممنوع است.

11-حمام کودک بعد از عمل هیچ مانعی ندارد و میتوان کودک را همچون قبل از عمل و به طرزی که آب به یکباره وارد دهان نشود (برای جلوگیری از خفگی) شستشو دا د.

روز دوم:.

1- کودک اجازه دارد از سوپهای میکس شده ی رقیق که از صافی رد شده تغذیه شود اما میبایست بعد از هروعده به کودک آب خورانده شود تا دهان و جای زخم کاملا شستشو گردد. باید احتیاط کرد این سوپها دارای ترکیباتی که موجب زخم می شود (مانند گوجه، نمک، ادویه، رب و …) نباشند. با توجه به ضعف کودک بهتر است برای او عصاره ماهیچه تهیه کنید و به او بخورانید. هرچند این عصاره باعث سوزش زخم میشود اما تاثیر بسیار خوبی بر تامین موارد مورد نیاز بدن کودک دارد.

2-توجه کنید دادن هرگونه مرکبات حتی لیمو شیرین، کیوی و گوجه  به کودک ممنوع است. مخصوصا کیوی میتواند باعث باز شدن بخیه های دهان شود.

3-بهتر است برای تغذیه از غذاهایی مانند سوپ قارچ، عدسی، تخم مرغ آبپر میکس شده با بیسکوییت و آب قلم گوسفند و گواله در سوپ یا مواد مجاز دیگر استفاده کنید. آناناس تاثیر خوبی در جوش خوردن بخیه ها دارد اما مصرف آن بصورت خام باعث سوزش زخم میشود. بهتر است کمپوت آناناس تهیه کرده و در سه روز اول آب کمپوت و پس از آن مخلوط میکس شده کمپوت آناناس و آب آن را بصورت خنک به کودک بخورانید.

4-مصرف انتی بیوتیک از زمان ترخیص به مدت یک هفته الی 10 روز به دستور پزشک انجام شود تا از ایجاد عفونت زخم ممانعت شود. د.

5- بهتر است  بر بالینش دستگاه بخور سرد قرارداده تا تنفس کودک به راحتی انجام پذیرد..

6-از انجا که برای مادران این امکان فراهم نیست که به طور مداوم مراقب کودک باشند که مبادا دست خود را دردهان فرو کند و به بخیه آسیب رساند،می توان ازدستبندهایی که با نام آتل هم ساخته می شوند استفاده کرد.میتوان این آتل را خود ساخته و یا از بیمارستان و مراکز فروش کالای پزشکی تهیه کرد.

نکات ضروری:

مراقبتهای بعد از عمل از 3الی 4هفته ادامه پیداکند..

نکته(1)سعی کنید از چندروز قبل عمل به کودک کمک کنید تا از وابستگی به شیشه شیرش کم شود تا بعداز عمل بخاطر محروم بودن از آن کمتر بهانه جویی کند. بهتر است از هفته های قبل کودک را عادت دهید تا با غذا خود را سیر کند، نه شیر

نکته(2) شب اول بعد از عمل دهان کودک پر از خون است. بهتر است کودک را به پهلو یا به شکم بخوابانید تا خونها خارج شود. ممکن است تا مدتها شاهد خروج خونابه از بینی کودک باشید.

نکته(3)پس از عمل جراحی کودک را فقط بر پهلو خوابانده تا خون آبه به گلوی او برنگردد و از دهانش خارج شود.

نکته(4)آشامیدن با فنجان یا لیوان را به کودک ی آموزش دهید چرا که لیوان ابزاری خوبی برای آشامیدن کودک بعد از عمل خواهد بود

 نکته(5)از خوردن آب پرتغال،آناناس خام،کیوی پرهیز شود.

نکته(6)یک پماد آ د چشمی تهیه کنید و بعد از عمل به گوشه های لب کودک که بر اثر باز شدن دهانش در حین عمل زخم شده بمالیدد

نکته(7)به هیچ وجه کودک دست در دهان خود نگذارد و همچنین  اسباب بازی و یا هر وسیله ای دیگری که باعث اسیب رساندن به بخیه می شود در دهان خود نگذارد.

نکته(8) عمل مک زدن برای کودک مضر است پس استفاده از  پستانک خودداری شود.

نکته(9) خروج مایعات تا شش ماه پس از عمل از بینی کودک طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

نکته (10)خروج خونابه از بینی پس از عمل تا چندروز بعد عمل طبیعی ست ولی درصورت مشاهده ی خون غلیظ به پزشک مراجعه شود

نکته(11) در ماههایی ابتدایی بعد از عمل  گفتاردرمانی را شروع کنید. نکته (12)خروج رطوبت پس از آشامیدن و مقدار اندک غذا از بینی پس از عمل تا 6ماه بعد عمل طبیعی ست و جای نگرانی ندارد

والدین محترم می توانید جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص  روشهای جراحی پلاستیک و مراقبت های بعد از عمل جراحی شکاف کام  با کلینک فوق تخصصی دکتر امیر رضا معتبر  تماس بگیرید.

راههای تماس با ما  شماره تلفن های ۰۹۱۲۹۲۱۹۴۰۶و  ۲۶۶۴۵۸۴۱ و آدرس کانال اینستاگرام ماdr_motabar می باشد.