داشتن شکمی تخت همراه با پوستی محکم از خواسته های هر فردی است که به تناسب و زیبایی اندام اهمیت می دهد. خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی رسیدن به این هدف به آسانی قابل دستیابی می باشد. جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی از جمله راه های موثر برای از بین بردن چربی های موضعی شکم برای رسیدن به شکمی صاف می باشد. دکتر امیررضا معتبر ، بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران ، از جمله پزشکان برتر در زمینه جراحی شکم می باشند.

 

ابدومینوپلاستی - دکتر معتبر

ابدومینوپلاستی چیست ؟

ابدومینوپلاستی روشی جراحی برای رسیدن به شکمی صاف با پوست محکم می باشد. در انجام این عمل جراحی چربی ها و پوست های اضافی را از بین می برند و موجب سفت کردن عضلات دیواره شکم و ناحیه شکم بدون ایجاد چین خوردگی و یا برآمدگی می شوند. در انجام این عمل می توان ناحیه شکم که به دلیل افزایش وزن یا از دست دادن وزن ، بارداری و یا غیره خاصیت ارتجاعی و فرم اولیه خود را از دست داده را مجددا سفت و زیبا نمود. در انجام این فرایند چین ها و چربی های اضافی خارج می شود و جوانی و زیبایی به ناحیه شکم باز می گردد.

تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن

هدف در لیپوساکشن از بین بردن چربی های شکم می باشد و عضلات شکمی و پوست شل آن بعد از انجام لیپوساکشن ترمیم نمی شود. به همین علت در مواردی که چربی های شکمی زیاد باشد و یا پوست افتادگی زیادی داشته باشد ، لیپوساکشن توصیه نمی شود زیرا ممکن است بعد از درمان پوست به خوبی جمع نشود و حالتی افتاده پیدا کند. در صورتی که در ابدومینوپلاستی شکل ظاهری شکم نیز تغییر می کند و پوست های اضافه نیز از بین می رود در نتیجه شکم حالتی باریک و زیبا پیدا می کند.

تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی چه می باشد ؟

هردو از روش های مناسب برای لاغری شکم به شمار می آید. در مواردی که شکم پوست افتاده ای داشته باشد پیشنهاد می شود از جراحی ابدومینوپلاستی برای از بین بردن چربی و پوست اضافه کمک گرفته شود و در مواردی که فرد قصد تزریق چربی به سایر نقاط بدن را داشته باشد ، لیپوماتیک روش مناسب تری می باشد. جراحی شکم نسبت به لیپوماتیک تهاجمی تر بوده و در مواردی که میزان چربی ها دور شکم بسیار زیاد باشد ، روشی بهتر است. به هرحال انتخاب روش مناسب برای از بین بردن چربی های ناحیه شکم بعد از انجام معاینات لازم و با مشورت پزشک مشخص می شود.

تفاوت عمل مینی ابدومینوپلاستی با ابدومینوپلاستی چیست ؟

در جراحی مینی ابدومینوپلاستی نحوه ایجاد برش با سایر روش های جراحی شکم تفاوت دارد. برش های ایجاد شده در جراحی مینی کوچک بوده و در ناحیه تحتاتی و زیرین شکم یا زیر ناف ایجاد می شود و سپس چربی ها و پوست اضافه برداشته می شود در صورتی که در روش های دیگر برش های وسیعی ایجاد خواهد شد. هم چنین در این روش نیازی به جابجا کردن ناف نمی باشد و مدت زمان انجام جراحی نسبت به روش جراحی زیبایی شکم به صورت کامل کوتاه تر بوده در نتیجه بیمار دوره نقاهت کوتاه تری دارد.

 

ابدومینوپلاستی - دکتر معتبر

 

ابدومینوپلاستی برای چه افرادی مناسب می باشد ؟

جراحی زیبایی شکم در تهران از جمله عمل های رایجی است که هم در مردان و هم در زنان انجام می شود. این عمل برای افرادی که بعد از تغییر وزن و یا بارداری شکمشان دچار تغییرات چشمگیری شده است بسیار مناسب می باشد. زیرا بعد از بارداری یا کاهش وزن شدید ، پوست شکم حالتی افتاده و شل پیدا می کند که این پوست آویزان معمولا در برابر ورزش کردن یا رژیم غذایی مقاوم بوده و به راحتی از بین نمی رود. به همین جهت دکتر معتبر ، بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران ، این جراحی را در موارد زیر توصیه می کند :

 • افرادی که کاهش وزن شدید داشتند و می خواهند پوست های شل باقی مانده ناشی از تغییر وزن خود را از بین ببرند.
 • افرادی مسنی که عضلات شکم آن ها دارای ضعف می باشد.
 • افرادی که به دنبال اصلاح فرم بدن و رسیدن به اندام ایده آل هستند.
 • خانم هایی که بعد از بارداری در ناحیه شکم دچار تغییرات شده اند.
 • افرادی که در سلامت کامل هستند و وزن ثابتی دارند.
 • افرادی که سیگاری نیستند.

نکته قابل توجه : دکتر معتبر ، بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در تهران توصیه می کند ، اگر در آینده قصد باردار شدن دارید این عمل را بعد از بارداری انجام دهید ؛ زیرا در صورت باردار شدن ممکن است عضلات شکم از یکدیگر جدا شده و موجب ایجاد فتق شود. هم چنین بارداری می تواند در نتیجه جراحی تاثیرگذار باشد.

انواع ابدومینوپلاستی

جراحی شکم انواع مختلفی دارد و با توجه به شرایط بدنی و میزان چربی و افتادگی شکم یکی از روش های جراحی انتخاب می شود.

 • ابدومینوپلاستی کامل
 • ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی ابدومینوپلاستی
 • ابدومینوپلاستی اطراف شکم
 • ابدومینوپلاستی معکوس

آمادگی های پیش از ابدومینوپلاستی

 • لازم ابتدا به وزن ثابتی برسید و سپس اقدام به انجام جراحی ابدومینوپلاستی نمایید.
 • اگر از سیگارو مشروبات الکلی استفاده می کنید ، لازم است به مدت دو هفته مصرف آن را کنار بگذارید.
 • رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و از مواد غذایی سالم و کامل در وعده های غذایی خود استفاده کنید و از گرفتن رژیم های غذایی سنگین خودداری کنید ؛ زیرا بدن شما بعد از جراحی برای
 • ترمیم زخم ها و بهبود به تغذیه مناسبی نیاز دارد.
 • در صورت استفاده از داروی خاص حتما به پزشک اطلاع دهید ؛ زیرا در مواردی ممکن است لازم باشد مصرف برخی داروها برای مدتی متوقف شود.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

رژیم غذایی و تغذیه

لازم است در روزهای ابتدایی بعد از عمل زیبایی شکم مقدار زیادی آب بنوشید. نوشیدن مقدار کافی آب به خارج شدن سموم بدن کمک می کند و تورم ناشی از جراحی را کاهش می دهد. رژیم غذایی سالم و بدون چربی داشته باشید و از مصرف نمک تا حد امکان خودداری کنید. برای هضم آسان تر و یا کاهش ورم معده می توانید غذا را به قطعات کوچک خرد کنید و از وعده های غذایی سبک استفاده کنید. از میوه و سبزیجات تازه به منظور پیشگیری از یبوست استفاده نمایید. مصرف ویتامین A و C و مکمل های پروبیوتیک سیستم ایمنی بدن شما را بالا می برد و به بهبود و ترمیم زخم ها بعد از جراحی کمک می کند.

خوابیدن

هنگام استراحت کردن و خوابیدن بهتر است به حالت نیمه نشسته باشید و زانوها به حالت خمیده باشند تا فشاری به شکم وارد نشود. قدم زدن به آرامی در روزهای اول بعد از جراحی گردش خون را افزایش می دهد و از ایجاد لخته خون در بدن جلوگیری می کند.

استحمام

زمانی که پزشک لوله های درین را خارج کند می توانید پانسمان رویی را جدا کنید و به حمام بروید. البته لازم به ذکر است که پانسمان زیرین که به صورت مستقیم بر روی محل برش ها قرار گرفته است باید در محل خود باقی بماند. این نوارها ضد آب بوده و در حمام کردن مشکلی را به وجود نمی آورد. بعد از حمام لازم است این مناطق را با دستمالی تمیز خشک کنید و هرگز بدون اجازه پزشک این نوارها را جدا نکنید. بعد از برداشتن این نوار توسط پزشک نحوه مراقبت و تمیز کردن برش ها به شما توضیح داده خواهد شد. در بیشتر موارد توصیه می شود بعد از برداشتن نوار استری ، با گاز استریل محل برش را پانسمان کنید.

سایر مراقبت ها بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

 • داروهای تجویز شده توسط بهترین جراح ابدومینوپلاستی تهران را به موقع مصرف نمایید.
 • از شکم بند و یا گن به صورت مرتب استفاده کنید تا از ایجاد مایعات اضافی جلوگیری شود و از ناحیه تحت عمل محافظت شود.
 • از بلند کردن اجسام سنگین تا زمان بهبودی کامل خودداری نمایید.
 • ورزش کردن به تسریع روند بهبودی کمک می کند ، البته لازم است یک برنامه تمرینی منظم با مشورت پزشک داشته باشید و از انجام ورزش های سنگین خودداری نمایید. ورزش کردن می تواند از
 • ایجاد لخته خون جلوگیری کند و در کاهش تورم بسیار مفید باشد.
 • برای کنترل درد و ناراحتی خود می توانید از مسکن ها با مشورت پزشک استفاده کنید.

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

ایجاد زخم ، خونریزی ، عفونت ، لخته شدن خون ، تهوع ، تغییر در رنگ پوست ، تجمع مایعات در بافت یا سروما ، تورم طولانی مدت ، نکروز چربی ، بی حسی ، کبودی از جمله عوارض بعد از جراحی شکم می باشد. با انتخاب جراح مجرب و با مهارت می توانید عوارض ناشی از جراحی را به کمترین میزان برسانید. در صورتی که جراح تخصص و مهارت کافی داشته باشد ، عوارض جدی نداشته و ایمن می باشد. کبودی و تورم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی طبیعی بوده که با رعایت مراقبت ها بعد از مدتی برطرف می شود. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر لازم است به پزشک اطلاع دهید :

 • خروج مایع از زخم ها
 • درد در قفسه سینه یا مشکل تنفسی
 • درد شدید که با مصرف دارو کنترل نمی شود
 • خون ریزی شدید
 • تب شدید
 • کبودی هایی که بزرگتر و بیشتر می شود
 • جدا شدن بخیه های شکم

برای کاهش عوارض ابدومینوپلاستی چه باید کرد ؟

برای اینکه بهبودی سریع تر اتفاق بیفتد و عوارض و خطرات این جراحی را کاهش دهید ، لازم است دستورالعمل های جراح ابدومینوپلاستی را به دقت رعایت کنید. انتخاب بهترین جراح پلاستیک که تخصص و مهارت بسیاری در این حوزه دارد ، اولین قدم در جهت کاهش خطرات ناشی از عمل جراحی زیبایی شکم است. دستورالعمل های زیر می تواند به کاهش عوارض جراحی کمک کند :

 • پیاده روی و حرکت داشتن
 • رعایت رژیم غذایی سالم
 • ترک کردن سیگار
 • خودداری از بلند کردن اجسام سنگین
 • پرهیز از رابطه جنسی ، حداقل 3 هفته
 • مصرف ویتامین E
 • استفاده از ضد آفتاب ؛ زیرا زخم ها نسبت به نور آفتاب حساس تر هستند.
 • تمیز نگه داشتن جای زخم و پیشگیری از عفونی شدن زخم ها

چگونه اسکار کوچک تری داشته باشیم ؟

زمانی که تحت جراحی ابدومینوپلاستی قرار می گیرید ، باید انتظار جای اسکار پوستی و زخم را داشته باشید ، با این وجود با راهکارهای زیر می توانید اثرات آن را کاهش دهید :

 • توصیه های قبل از عمل را جدی بگیرید. برای مثال پرهیز از سیگار کشیدن از جمله اقدامات مثبتی است که در کاهش عوارض جراحی و بهبود سریع تر زخم ها بسیار تاثیرگذار است.
 • تزریق استروئید از دیگر راهکارهایی است که در باقی ماندن زخم های قرمز و ضخیم کمک کننده است. تزریق استروئید اغلب 4 هفته بعد از عمل انجام می شود و هزینه آن به شدت و اندازه زخم بستگی دارد.
 • می توانید با مشورت پزشک از درمان های لیزری کمک بگیرید. روش های متفاوتی برای از بین بردن رگ های خونی روی سطح پوست که موجب قرمزی می شود ، وجود دارد که هزینه درمانی آن ها متفاوت است. معمولا برای از بین بردن جای اسکار به دو یا چند جلسه درمان با لیزر نیاز دارید. یکی از بهترین گزینه ها برای بهبود رنگ و بافت زخم ها ، لیزر تسطیحی است. این فناوری قادر است پوست را با کلاژن سازی ، مجدد زنده کند.
 • جراحی اسکار نیز از دیگر راه هایی است که می توان جای زخم را به رنگ طبیعی پوست تغییر داد. ممکن است در این روش از درمان های موضعی با ترکیبی از روش های کم تهاجمی و یا جراحی استفاده شود. بعد از درمان جای زخم محوتر شده و کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

آیا برگشت شکم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی صحت دارد ؟

در حال حاضر روش های مختلفی برای کوچک کردن شکم و از بین بردن چربی ها وجود دارد که هرکدام از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارد. یکی از پیشرفته ترین و به روز ترین روش ها که متقاضیانی زیادی برای انجام آن وجود دارد ، جراحی ابدومینوپلاستی است ، اما این نکته وجود دارد که ممکن است برخی افراد مجدد بعد از جراحی ، متوجه بازگشت شکم باشند که لازم به ذکر است این نکته قابل پیشگیری بوده و افراد از بازگشت شکم خود می توانند جلوگیری کنند. هنوز هیچ روشی از نظر علمی وجود ندارد که در هر شرایطی برای همیشه شکم را تخت نگه دارد. لازم است افراد برای کنترل این موضوع استراحت کافی و تغذیه مناسبی داشته باشند.

هزینه جراحی ابدومینوپلاستی

قیمت نهایی جراحی ابدومینوپلاستی بر اساس هزینه بیهوشی ، مهارت پزشک ، هزینه کلینیک یا مرکز جراحی مشخص می شود. در نظر داشته باشید که این هزینه ها صرف سلامتی و زیبایی بدن می شود ؛ بنابراین هزینه جراحی شکم مقرون به صرفه می باشد.

سوالات متداول در مورد جراحی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی بهتر است قبل از زایمان انجام شود یا بعد از زایمان ؟

افرادی که از شلی و افتادگی شکم خود رنج می برند می توانند قبل از بارداری این عمل را انجام دهند اما باید توجه داشته باشند که ممکن است بعد از زایمان درجاتی از شلی شکم برگشت پیدا کند. به همین علت در بیشتر موارد توصیه می شود بعد از بارداری اقدام به جراحی ابدومینوپلاستی نمایید.

آیا بعد از انجام این عمل می توان باردار شد ؟

بله بارداری بعد از جراحی شکم مانعی ندارد ، تنها ممکن است در نتایج عمل تاثیر گذار باشد.

آیا می توان به صورت همزمان جراحی شکم و سینه انجام داد ؟

در صورتی که سن بیمار بالا نباشد و بیماری زمینه ای نداشته باشد و بیمار وزن ثابت و متناسبی داشته باشد با تشخیص پزشک امکان انجام همزمان این دو عمل وجود دارد.

آیا درد بعد از جراحی ابدومینوپلاستی  شدید خواهد بود ؟

در روزهای ابتدایی بعد از عمل ممکن است بیمار درد و ناراحتی خفیف تا شدیدی را احساس کند که با دارو قابل کنترل کردن می باشد. به هرحال درد و ناراحتی بعد از جراحی امری طبیعی می باشد.

آیا اسکار و جای برش ها بعد از جراحی قابل توجه خواهد بود ؟

برش های جراحی معمولا در زیر شکم ایجاد می شوند به همین علت در هنگام پوشیدن بیشتر لباس ها حتی مایو دیده نمی شود. هم چنین در بیشتر موارد این اسکار ها بعد از یک سال محو می شود. در صورتی که نگران جای زخم های خود هستید می توانید با استفاده از کرم ها و یا لیزر آن را از بین ببرید.

ماندگاری نتایج جراحی ابدومینوپلاستی چقدر است ؟

در صورتی که بیمار با رژیم غذایی متعادل و ورزش کردن تناسب اندام خود را حفظ نماید ، نتایج جراحی زیبایی شکم ماندگاری بالایی دارد و حتی دائمی تلقی می شود. اما در شرایطی که فرد رژیم غذایی مناسب و فعالیت کافی نداشته باشد ، نتایج جراحی در طول زمان دچار تغییر می شود. برای انجام این جراحی می توانید به دکتر معتبر ، بهترین جراح زیبایی شکم در تهران مراجعه کنید.