جراحی بینی از رایج ترین عمل های زیبایی در کشور ما به شمار می آید. اگر از فرم بینی خود راضی نیستید یا مشکلات تنفسی دارید خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم. زیرا در این مقاله قصد داریم به صورت جامع هر آنچه مربوط به جراحی زیبایی بینی است را برای شما توضیح دهیم. دکتر امیررضا معتبر ، بهترین جراح پلاستیک بینی در تهران ، در زمینه جراحی رینوپلاستی از بهترین جراحان تهران است.

جراحی بینی - دکتر معتبر

جراحی زیبایی بینی چیست ؟

در جراحی بینی می توان مشکلات زیادی از جمله اندازه بینی ، پهنای بینی ، برآمدگی یا فرورفتگی های روی بینی و هم چنین اندازه و موقعیت سوراخ های بینی و مشکلات تنفسی را در حین جراحی برطرف نمود. بینی از جمله اعضای اصلی و مرکزی صورت به شمار می آید که نقش بسیاری را در زیبایی افراد ایفا می کند. به همین دلیل ایجاد تغییراتی در بینی می تواند موجب زیباتر شدن چهره افراد شود. از جراحی زیبایی بینی می توان برای برطرف کردن نقص ها و مشکلات بینی های مادرزادی و یا بینی هایی که در اثر وارد شدن ضربه دچار آسیب دیدگی و شکستگی شده اند کمک گرفت.

کاندیدای مناسب برای عمل بینی

نتیجه نهایی ناشی از عمل راینوپلاستی بینی از دغدغه و نگرانی های افرادی است که قصد جراحی بینی در تهران را دارند. نوع بینی و ساختار ظاهری آن می تواند در نتیجه عمل تاثیر گذار باشد. برای مثال بینی های استخوانی با پوستی نازک و غضروف های قوی می توانند بهترین نتیجه را از عمل رینوپلاستی به دست آورند حال آنکه بینی های گوشتی با غضروف های ضعیف با پوستی ضخیم نیاز به پیوند و تقویت غضروف ها داشته و می تواند نتایج قابل قبولی را به دست آورند. عمل زیبایی بینی به فرم های فانتزی ، طبیعی و نیمه فانتزی انجام می شود نوع بینی و تناسب صورت افراد نقش موثری در انتخاب فرم بینی دارد. در ادامه متداول ترین دلایلی که افراد اقدام به جراحی زیبایی بینی می کنند را شرح خواهیم داد :

 • وجود قوز در ناحیه پل بینی
 • پهن و بزرگ بودن بینی نسبت به سایر اعضای صورت
 • شکستگی تیغه بینی
 • نوک بینی بزرگ و ضخیم و یا نوک بینی افتاده
 • انحراف بینی
 • پولیپ بینی
 • آسیب دیدن بینی و تغییر در شکل ظاهری بینی
 • مشکلات تنفسی
 • تغییر ظاهر بینی مناسب با سایر اعضا و بهبود بخشیدن به فرم آن

انتخاب جراح بینی خوب در تهران

عمل بینی از جمله عمل های تهاجمی به شمار می آید که نیاز به بیهوشی و مهارت بالای پزشک برای رسیدن به نتیجه موفق دارد. نتایج جراحی بینی کاملا قابل تشخیص بوده و افراد با دیدن عمل های انجام شده توسط یک پزشک می توانند به مهارت و تجربه پزشک در زمینه جراحی زیبایی بینی پی ببرند. البته لازم به ذکر است که در مواردی به دلیل نامناسب بودن کلیت بینی ممکن است بهترین جراح زیبایی بینی تهران هم نتواند نتیجه موفقی را از عمل به دست آورد و همین مسئله بر روی رزومه آن ها تاثیر بگذارد. برای شناخت جراح بینی خوب در تهران لازم است به موارد زیر توجه داشته باشید :

 • رزومه پزشک
 • میزان عمل های موفق
 • تعداد مراجعه کنندگان
 • رضایت بیماران و مراجعه کنندگان قبلی
 • مدرک معتبر و متناسب در زمینه عمل زیبایی بینی

دکتر معتبر ، بهترین جراح بینی تهران ، تمامی ویژگی های بیان شده را دارا می باشد. سال ها تجربه و مهارت بسیار در زمینه عمل های زیبایی موجب شده است بیماران بسیاری از نتیجه عمل خود احساس رضایت کنند.

خصوصیات بهترین جراح بینی

علاوه بر داشتن مدرک معتبر و سابقه و مهارت پزشک ویژگی های اخلاقی پزشک نیز در انتخاب آن نقش موثری دارد و می تواند بیمار را به هدف نهایی از جراحی بینی نزدیک کند. داشتن اخلاق حرفه ای و صبر و حوصله کافی برای پاسخگویی به بیماران از فاکتورهای مهمی است که در انتخاب بهترین جراح پلاستیک بینی در تهران باید در نظر گرفت.

انواع روش های عمل بینی

هدف از جراحی زیبایی بینی ایجاد تغییراتی در ظاهر بینی و رفع مشکلات تنفسی در بیمار می باشد. جراحی رینوپلاستی با تکنیک ها و روش های مختلفی قابل انجام است که می توان از جمله رایج ترین نوع این سبک ها به جراحی بینی باز و بسته اشاره کنیم. که در ادامه هریک را به اختصار معرفی و بررسی خواهیم نمود.

روش جراحی بینی باز

در این روش جراحی برش بر روی ناحیه تیغه وسط بینی که کلوملا نام دارد انجام می شود و توسط این برش پزشک پوست بینی را از بافت های داخلی آن جدا کرده و به ساختمان داخلی بینی و غضروف ها برای ایجاد تغییرات دسترسی پیدا می کند. در این روش دکتر عمل بینی تهران ، دید مستقیمی نسبت به ساختمان داخلی بینی و بافت های آن دارد و می تواند با تراشیدن استخوان و تغییر غضروف های بینی موجب بهبود فرم بینی شود. بعد از اصلاحات انجام شده پوست بینی در جای خود قرار می گیرد و بخیه هایی در برش های ایجاد شده زده می شود.

روش جراحی بینی بسته

در این روش شکاف ها و برش هایی در داخل بینی و حفره های داخلی انجام می شود تا انحراف و قوز بینی و سایر تغییرات در بینی اصلاح شود. روش بسته برای تغییر نوک بینی مناسب نمی باشد؛ زیرا برای این کار دکتر معتبر ، فوق تخصص جراحی چلاستیک و زیبایی تهران ، نیازمند شکافتن پوست روی پل بینی می باشد. از مزیت های روش جراحی بینی بسته می توان به عدم شکافت و برش روی پوست بینی اشاره کرد. به همین علت افراد دوره نقاهت کوتاهی را بعد از عمل سپری می کنند.

نمونه جراحی زیبایی بینی توسط دکتر معتبر

چه افرادی نباید عمل زیبایی بینی انجام دهند ؟

 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • خانم های باردار و یا خانم هایی که به تازگی زایمان کرده اند
 • افرادی که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند
 • افرادی که به تازگی عمل بینی انجام داده اند و هنوز یک سال از جراحی بینی اولیه آن ها نگذشته است
 • افرادی که به دلایل روانی بینی خود را نا مناسب می بینند
 • افرادی که ورزش های رزمی و سنگینی مثل بوکس ، تکواندو ، کشتی و غیره انجام می دهند
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص

جراحی بینی - دکتر معتبر

انواع بینی کدام است ؟

همانطور که قبلا اشاره شد بینی انواع مختلفی دارد که نوع بینی می تواند در نتیجه نهایی عمل بینی تاثیر بسیاری داشته باشد. اگر قصد جراحی بینی دارید قبل ار هر اقدامی لازم است با نوع بینی خود آشنایی داشته باشید. بینی ها به دو دسته بینی گوشتی و بینی استخوانی تقسیم می شوند اما تفاوت این دو نوع بینی در چه می باشد ؟

بینی گوشتی : داشتن پوست چرب و ضخیم با غضروف هایی ضعیف از ویژگی های بارز بینی های گوشتی می باشد. اغلب بینی های گوشتی دارای نوک افتاده و پره های پهن و بزرگ می باشند. ممکن است برخی افراد نگرانی هایی در خصوص بازگشت بینی گوشتی به فرم اولیه داشته باشند که در پاسخ باید گفت در صورتی که بینی گوشتی با تکنیک های نوین و جدید با هدف تقویت غضروف های بینی انجام شود و توصیه ها و مراقبت های بعد از عمل جدی گرفته شود به هیچ عنوان به فرم قبلی خود باز نمی گردد.

بینی استخوانی : پوست نازک و غضروف های قوی و استخوانی مستحکم از ویژگی های بارز بینی های استخوانی می باشد. نمی توان هر بینی که قوز دارد را جزء بینی های استخوانی در نظر گرفت در واقع می توان گفت نوع پوست و غضروف های بینی نقشی اساسی در تعیین نوع بینی دارند. در برخی موارد ممکن است فرد بینی استخوانی با نوک گوشتی داشته باشد و تشخیص نوع بینی برای او دشوار باشد ؛ زیرا برخی بینی ها در دسته استخوانی غضروفی یا گوشتی غضروفی قرار می گیرند. برای تشخیص نوع بینی می توانید نزد جراحی که قصد رینوپلاستی بینی را دارید مراجعه نمایید پزشک با معاینه و بررسی ساختار و بافت بینی نوع بینی شما را تشخیص می دهد. هرچه غضروف های بینی قوی تر باشد و پوست بینی نازک تر نتیجه عمل زیبایی بینی موفقیت آمیز بوده و تغییرات چشمگیرتری از نتیجه عمل قابل مشاهده می باشد.

آشنایی با مدل های مختلف در جراحی بینی

از بخش های مهم در جراحی بینی رینوپلاستی انتخاب مدل مناسب بینی می باشد. هر مدل بینی متناسب با هر چهره و نوع بینی نیست. لازم است در جلسات مشاوره پزشک با دادن آگاهی های لازم از علم زیبایی شناسی و نوع بافت بینی ، مراجعه کننده را در انتخاب فرم استاندارد راهنمایی کند.
به طور کلی می توان مدل های بینی را به 3 دسته تقسیم بندی نمود :

 • بینی فانتزی یا عروسکی
 • بینی طبیعی
 • بینی نیمه فانتزی یا نیمه عروسکی

ویژگی بینی فانتزی یا عروسکی

بینی های فانتزی معمولا از حالت طبیعی کوچک تر بوده و دارای قوس زیبا و زیادی از نیم رخ می باشند. این نوع بینی ها سربالا بوده و سوراخ های بینی در آن ها تغییر پیدا کرده و کوچک می شود. در حالت کلی می توان گفت بینی ها فانتزی فرمی ظریف تری نسبت به بینی ها طبیعی و نیمه فانتزی دارند. اغلب دختران جوان تمایل به داشتن بینی های فانتزی دارند. معمولا بینی های استخوانی نتیجه خوبی از این مدل دریافت می کنند. بینی های گوشتی مناسب جراحی بینی فانتزی نیستند.

بینی طبیعی

هدف از جراحی بینی طبیعی تنها برطرف کردن مشکلات بینی و بهبود بخشیدن فرم آن می باشد. در بینی های طبیعی معمولا تیغه بینی صاف بوده یا قوس بسیار ملایمی دارد. هم چنین سوراخ های بینی خیلی کوچک نمی شود و اندازه بینی متناسب با سایر اجزای صورت جراحی می شود. بیشترین کاندیدای عمل طبیعی بینی آقایان هستند. هرچند امروزه بسیاری از بانوان نیز تمایل به عمل بینی به فرم طبیعی دارند. هر نوع بینی می تواند نتیجه خوبی را از مدل طبیعی کسب کند.

بینی نیمه فانتزی یا نیمه عروسکی

این نوع بینی در واقع حالتی بین مدل بینی طبیعی و مدل فانتزی دارد. قوس بینی نسبت به بینی طبیعی بیشتر بوده اما به میزان بینی فانتزی سربالا نیست. معمولا این نوع مدل بینی متقاضیان و طرفداران زیادی در بین خانم ها و آقایان دارد.

مراقبت های لازم بعد از عمل بینی

 • انجام مراقبت های بعد از رینوپلاستی بینی می تواند دوره نقاهت را کوتاه تر و آسان تر نماید و هم چنین موجب می شود نتیجه بهتری را از عمل زیبایی بینی به دست آوریم در ادامه لیستی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی بیان شده است.
 • استفاده از کمپرس یخ بخصوص در ساعات اولیه بعد از جراحی می تواند در کاهش میزان تورم و کبودی ها بسیار موثر باشد. می توانید از کمپرس یخ تا 72 ساعت بعد از جراحی برای کاهش تورم و کبودی ها استفاده نمایید.
 • در روزهای اول بعد از جراحی لازم است از غذاهای نرم و آبکی که نیاز به جویدن زیاد ندارند ، استفاده کنید. به هیچ عنوان از نی برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید زیرا موجب فشار آوردن به بینی می شود.
 • برای استراحت کردن و خوابیدن لازم است چند بالش را در زیر سر خود قرار دهید به نحوی که سر و شانه بالاتر از بدن قرار بگیرد. این عمل می تواند در کاهش تورم و کبودی موثر باشد.
 • مراقب گچ و اسپیلت روی بینی خود باشید و از دستکاری کردن آن خودداری کنید. اجازه ندهید گچ بینی خیس و یا مرطوب شود زیرا استحکام خود را از دست داده و نمی تواند از بینی شما به درستی مراقبت و نگهداری کند.
 • زیاد صحبت کردن ، خندیدن توصیه نمی شود. برای عطسه کردن و سرفه کردن لازم است با دهان یاز این کار را انجام دهید تا فشاری به بینی وارد نشود.
 • از حمام رفتن تا قبل از برداشتن گچ بینی خودداری کنید.
 • لازم است از انجام فعالیت های سنگین و ورزش کردن تا زمان بهبودی خودداری نمایید.
 • برای مسواک زدن از مسواک نرم و کوچکی استفاده کنید و مراقب باشید به فک بالای خود فشاری وارد نکنید.

سوالات متداول جراحی بینی

تامپون بعد از عمل بینی برای چه استفاده می شود ؟

از تامپون با هدف بسته شدن مجار تنفسی استفاده می شود تا جلوی خونریزی گرفته شود. یکی از دغدغه های متقاضیان عمل جراحی بینی ، کشیدن تامپون است که باید گفت نیازی به نگرانی درباره این موضوع نیست و اگر توسط جراح پلاستیک با تجربه تامپون بیرون کشیده شود ، بیمار هیچ درد و ناراحتی را احساس نمی کند. تامپون حالت لوله ای داشته و در دو مجرای بینی قرار داده می شود. اگر از تامپون بعد از عمل استفاده نشود ، به دلیل زخم ها و شلی بافت های بینی ، امکان چسبندگی مجاری بینی وجود خواهد داشت.

اسپیلنت روی بینی بعد از جراحی به چه صورت است ؟

برای محافظت از بینی در برابر هرگونه صدمه از اسپیلنت بینی استفاده می شود. اسپیلنت حالت گچی مانند دارد و بعد از 5 الی 7 روز از روی بینی برداشته می شود و بعد از آن باید مراقبت های لازم به منظور جلوگیری از هرگونه ضربه به بینی توسط خود فرد انجام شود.

دوره نقاهت عمل راینوپلاستی چقدر است ؟

معمولا به مدت 7 الی 10 روز از بیمار خواسته می شود تا استراحت کند تا ورم و کبودی های ناشی از جراحی رو به بهبودی برود. بعد از این مدت انجام فعالیت های روزانه مانعی ندارد اما از انجام فعالیت و ورزش های سنگین و برداشتن اجسام سنگین به مدت 4 هفته باید خودداری شود.

تورم بینی بعد از چه مدت رفع می شود ؟

در هفته های اول بعد از جراحی بینی به ویژه زمانی که اسپیلنت از روی بینی برداشته می شود ، بینی کاملا متورم به نظر می رسد. اما با این وجود فرم بینی قابل مشاهده بوده اما باید در نظر داشته باشید که فرم نهایی بعد از کاهش التهاب و تورم قابل مشاهده خواهد بود. ورم اولیه معمولا بعد از یک الی 2 ماه فروکش می کند اما مقداری از تورم بینی تا 6 الی 1 سال ادامه دارد. کاهش تورم بینی در همه افراد یکسان نیست و به نوع بینی ، پوست ، واکنش بدن ، شدت عمل جراحی ، سبک زندگی ، رعایت مراقبت ها و غیره بستگی دارد. به هرحال توصیه می شود بعد از انجام عمل بینی صبور باشید و از قضاوت زود هنگام در مورد فرم بینی اجتناب کنید و اجازه ندهید نظر دیگران در شما تاثیری بگذارد.

سن مناسب برای جراحی زیبایی بینی چه زمانی است ؟

انجام عمل جراحی بینی به تکمیل شدن رشد استخوانی صورت بستگی دارد. بسته شدن رشد طولی استخوانی در دختران زودتر از پسرها اتفاق می افتد به همین دلیل دختران بعد از 16 سالگی و پسران بعد از 18 سالگی می توانند برای انجام عمل جراحی اقدام کنند.