امروزه بیشتر از هر دوره ی دیگر به جراحی های پلاستیک و زیبایی توجه می‌شود. تا افراد با تغییر چهره ی خود به ظاهر ایده الشان برسند.

این تغییرات بر روی انواع اندام ها مانند : بینی، ابرو، سینه، گوش و… انجام می‌گیرد.

یکی از جراحی های کاربردی برای درمان و از بین بردن مشکلات و اختلالات گوش در جهت اصلاح سایز، تغییر حالت گوش و ایجاد تقارن ؛  اتوپلاستی است.

افراد ممکن است به دلیل بسیاری از اختلالات گوش مانند گوش کاگوت، گربه ای، آویخته، پیچکی، استال، میکروشی، ماکروشی و… از ظاهر نامناسب گوش هایشان رنج ببرند. که ممکن است در سنین پایین توسط همکلاسان خود مورد تمسخر قرار گرفته و در سنین بالا موجب کاهش اعتماد به نفس آنها شود.

اتوپلاستی قادر به رفع این نواقص و به دست آوردن نتایج مورد نظر در کمترین زمان ممکن است.

با توجه به اقدامات و تغییراتی که قرار است روی گوش بیمار انجام شود برش های جراحی ایجاد خواهد شد.

روش مورد استفاده کاملا به جراح بستگی دارد زیرا پیش از انجام جراحی تمامی جوانب  جراحی و توقعات بیمار بررسی شده است.اما در این جراحی برش ها معمولا در قسمت پشت گوش انجام می شود و یا اگر برش در قسمت جلوی گوش نیاز باشد در چین های گوش به وجود آمده تا بعد از جراحی پنهان شود.

بعد از جدا شدن پوست از غضروف زیر، جراح به غضروف های گوش دسترسی پیدا کرده و می تواند اقدامات لازم روی گوش را انجام دهد.حال اگر ناهنجاری های گوش در قسمت در میزان و ضخامت غضروف ها باشد جراح به اندازه لازم از آنها برداشته تا گوش به حالت طبیعی اصلاح شود و در صورتی که نیازی به برداشتن غضروف و یا پوست اضافی نیست جراح با زدن بخیه های دائمی حالت غضروف را به حالت طبیعی تبدیل کرده وبرجستگی در نمای روبه رو را از بین می برد.

در مورد هزینه ی این جراحی به دلیل اینکه عمل های زیبایی تحت پوشش بیمه ای نیست، بیمار می‌بایست تمامی هزینه ی جراحی را متقبل شود.