جراحی چانه که با نام های جنیوپلاستی و ژنیوپلاستی نیز شناخته می شود از جمله عمل های جراحی است که با هدف درمان یا زیبایی بیشتر انجام می شود. چانه افراد شکل های مختلفی دارد. در صورتی که چانه جلوتر یا عقب تر از حد معمول باشد ، می تواند موجب اختلال در زیبایی و ایجاد مشکلاتی برای افراد شود. این جراحی توسط جراحان فک و جراح پلاستیک و زیبایی انجام می شود. دکتر امیررضا معتبر یکی از بهترین جراحان پلاستیک و زیبایی در تهران می باشد.

 

جراحی چانه - دکتر امیررضا معتبر

انواع جراحی زیبایی چانه

در شرایطی که تمامی اجزای صورت در تناسب با یکدیگر قرار بگیرند ، موجب زیبایی بیشتر صورت می شود. اندازه و فرم چانه تا حد زیادی می تواند در زیبایی چهره تاثیر گذار باشد. برای مثال چانه بیش از حد کوتاه موجب می شود ، بینی بزرگتر نشان داده شود و چانه بزرگ و دراز بینی را از حالت طبیعی کوچک تر نشان می دهد. اگر قصد انجام جراحی چانه در تهران را دارید ، لازم است به بهترین متخصص جراح پلاستیک و زیبایی تهران مراجعه کنید تا وضعیت چانه شما به دقت بررسی شود و ایراد های آن شناسایی شده تا در هنگام جراحی اصلاحات انجام شود. امروزه روش های متفاوتی برای انجام عمل چانه وجود دارد. ژنیوپلاستی یا منتوپلاستی از روش های جراحی برای اصلاح و ترمیم فرم چانه می باشد.

روش های جراحی زیبایی چانه

جراحی زیبایی چانه با دو تکنیک انجام می شود. یکی از راه ها کاشت ایمپلنت یا پروتز چانه می باشد که در شرایطی که رشد چانه کم باشد ، به منظور بزرگ کردن و جلو آوردن چانه ، جایگذاری پروتز توصیه می شود. در این روش پروتز مصنوعی را روی استخوان فک قرار داده و به چانه فرم دلخواه را می دهند. به بیان دیگر می توان گفت زمانی که رشد چانه به اندازه کافی و در تناسب با سایر اجزای صورت نباشد ، نیاز به بزرگ تر کردن چانه می باشد که در این شرایط از پروتز استفاده می کنند. روش دیگر جراحی چانه ، ژنیوپلاستی اسلایدینگ یا استئوتومی استخوان چانه می باشد که از این روش برای افزایش رشد و یا کاهش رشد در تمام ابعاد و تغییر و متقارن کردن فرم چانه استفاده می کنند. در این روش ، استخوان چانه برش خورده و به جلو یا عقب کشیده می شود. این روش در افزایش یا کاهش سایز چانه و تغییر فرم چانه کاربرد دارد. در این روش به دلیل استفاده از فک خود بیمار در انجام جراحی ، بیشتر مورد پسند مراجعه کنندگان می باشد. بررسی ها نشان می دهد درصد رضایت بیمارانی که جراحی استئوتومی انجام داده اند ، از بیمارانی که پروتز چانه انجام داده اند بیشتر است.

کوچک کردن چانه

برای کوچک کردن چانه ابتدا لازم است برشی در پوست ایجاد شود تا به استخوان فک دسترسی پیدا کرد. این برش می تواند از دور دهان و یا زیر چانه ایجاد شود. معمولا برش های دور دهانی با مشکلات زیادی همراه است. اما به هیچ عنوان جای زخم و برش بر روی صورت باقی نمی ماند. بعد از ایجاد برش و دسترسی به استخوان ها با 2 روش می توان در چانه تغییرات را ایجاد کرد :

کوچک کردن مستقیم : برای انجام این روش به کمک دریل مخصوص جراحی بخش های اضافی استخوان را برش می دهند و خارج می کنند. سپس جراح فرم مناسب چانه را در استخوان فک ایجاد می کند و انحنای لازم را به وجود می آورد. لازم است جراح تخصص و مهارت کافی را در تغییر فرم و اندازه چانه داشته باشد ، در غیر اینصورت چانه ظاهری غیر طبیعی پیدا می کند.

روش ژنیوپلاستی اسلایدینگ : در این روش ابتدا استخوان فک برش داده شده و بخشی از آن را خارج می کنند. سپس بخش عقبی و تکه جلویی فک را با مهره های مخصوص و پیچ چفت می کنند. با این تکنیک می توان بخش جلویی استخوان فک که فرم مناسب و طبیعی دارد ، حفظ کرد و فقط بخش های میانی آن برداشته شود تا فک فرم کوچک تری پیدا کند. در این تکنیک جراح بخشی از استخوان چانه که ظاهری شبیه نعل اسب دارد را با ایجاد برش جدا می کند و آن را به سمت جلو و یا عقب می لغزاند. در نهایت محل مناسبی انتخاب شده و استخوان جدا شده را به وسیله صفحات فلزی مخصوص و یا سیم و هم چنین پیچ های تیتانیومی که با بدن سازگاری دارد ، به باقی استخوان فک متصل می کنند تا در جای خود محکم شود.

 

جراحی چانه - دکتر امیررضا معتبر

بزرگ کردن چانه

عمل بزرگ کردن چانه در افرادی که به صورت طبیعی و از زمان کودکی چانه های کوچکی دارند ، قابل انجام می باشد. از این روش به منظور اصلاح اثرات پیری در صورت نیز استفاده می شود. زیرا با افزایش سن ، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و بافت های چربی زیر پوست از بین می رود که در نتیجه پوست صورت و چانه دچار افتادگی خواهد شد. همین مسئله موجب می شود چانه عقب تر از حد معمول دیده شود. در برخی شرایط نیز ممکن است استخوان فک به دلیل آسیب دیدگی و یا ابتلا به بیماری، از دست دادن دندان ، استفاده از دندان مصنوعی تحلیل برود که در نتیجه پس روی کرده و کوچک تر می شود. کوچک بودن چانه علاوه بر ایجاد مشکلات ظاهری در شرایط شدیدتر می تواند در بسته شدن کامل دهان نیز مشکلاتی را به وجود بیاورد. جراحی چانه با هدف بزرگ تر کردن چانه برای حل تمامی این مشکل ها راه مناسبی می باشد. جراحی بزرگ کردن چانه نیز مانند کوچک کردن چانه با 2 تکنیک قابل انجام می باشد. در هر دو تکنیک برش لازم را می توان پشت لب پایین و دور دهان و یا در زیر چانه و یا از بیرون این برش ها را ایجاد کرد.

جایگذاری پروتز : در شرایطی که از پروتز چانه به منظور بزرگ کردن چانه استفاده شود ، لازم است برای وارد کردن پروتز به چانه ، درون چانه و در بافت همبند یک فضای خالی ایجاد شود تا پروتز استریل شده را در جای مناسب و روی استخوان چانه جایگذاری کنند. کاشت پروتز عملی سریع و ساده تر می باشد و در بیشتر موارد نیازی به ایجاد برش و یا تغییر شکل استخوان فک ندارد. از ویژگی های مهم کار گذاشتن پروتز در چانه به فرم و شکل از پیش ساخته آن می توان اشاره کرد که بسیار مناسب و متقارن می باشد. در این روش می توان جنس و اندازه پروتز را با توجه به نیاز مراجعه کننده ، سفارش داد و ساخت. جنس پروتزها معمولا از سیلیکون می باشد اما از مواد دیگر آلوژنیک نیز می توان پروتز چانه را تهیه نمود. البته خوب است بدانید پروتز چانه ممکن است با مشکلاتی نظیر پس زدگی ، حرکت پروتز و یا جابجا شدن همراه باشد. به همین علت انتخاب مناسب پروتز در نتیجه عمل بسیار تاثیر گذار می باشد. برای مثال استفاده از پروتزهایی که بازوهای بلند دارند و گودی های دو طرف چانه را پر می کند ، می تواند علاوه بر برجسته کردن چانه موجب جوان سازی صورت در نواحی اطراف چانه و لب ها شود. سازگاری پروتز با بدن و ایجاد تغییرات در آن در گذر زمان از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود ؛ زیرا در نتیجه و ماندگاری پروتز چانه بسیار مهم و تاثیر گذار است. پروتزهایی که سطح صاف و یکدستی دارند ، می توانند موجب تشکیل بافت های کپسولی و یا فیبروز در اطراف خود شوند. این پروتزها زمانی که بر روی استخوان قرار می گیرند بعد از مدتی موجب تحلیل رفتن استخوان های مجاور شده در نتیجه بعد از چند سال می تواند ، نتیجه عمل را با تغییرات ناخوشایندی رو به رو کند. به همین منظور از پروتزهای متخلخل که دارای بافت اسفنجی است ، استفاده می کنند. حفره های فراوان در این نوع از پروتزها مانع ایجاد فیبروز در اطراف چانه می شود و هیچ گونه خوردگی در استخوان فک ایجاد نخواهد شد. این نوع از پروتز ها در مقابل عفونت ، مقاومت زیادی دارند. البته باید توجه کنید که نصب و تراشیدن این نوع از پروتزها به دقت زیادی نیاز دارد در نتیجه هزینه آن بالاتر می باشد.

ژنیوپلاستی اسلایدینگ: در شرایطی که چانه بیمار خیلی عقب و یا خیلی کوچک باشد ، به نحوی که نتوان با کمک پروتز فرم و اندازه چانه را اصلاح کرد ، در این شرایط از ژنیوپلاستی اسلایدینگ استفاده خواهد شد. با این تکنیک در ابتدا استخوان فک برش داده می شود و بخشی از چانه به جلو کشیده می شود. ممکن است به حذف بخشی از استخوان چانه در این روش نیاز باشد. در نهایت جراح پلاستیک خوب در تهران ، بخش های باقی مانده از جلوی فک را بعد از قرارگیری در جای مناسب به وسیله صفحه و پیچ های تیتانیومی در جای خود ثابت می کند و در محل هایی که برش ها ایجاد شده ، بخیه زده می شود. در برش هایی که در داخل دهان ایجاد شده است ، می توان از بخیه های جذبی استفاده کرد تا نیازی به کشیدن بخیه ها نباشد.

 

جراحی چانه - دکتر امیررضا معتبر

انواع روش ژنیوپلاستی و کاربردهای آن

ایمپلنت‌های چینی آلوپلاستیک

از این گزینه برای اصلاح ناهنجاری های جزئی چانه استفاده می کنند و ظاهری متعادل و متقارن در بیمارانی که چانه آن ها عقب نشینی دارد ، ایجاد می کند.

ژنیوپلاستی کشویی

از ژنیوپلاستی کشویی به منظور اصلاح ناهنجاری های پیچیده که در اثر ژنتیک ، بیماری و یا زخم ایجاد شده است ، به کار برده می شود. از این روش برای رفع مشکلات مربوط به ناهنجاری های چانه نظیر انسداد راه های هوایی استفاده می شود. در این روش نیازی به پیوند استخوانی نمی باشد.

ژنیوپلاستی پوکی استخوان

این روش را می توان به صورت عمودی ، افقی و یا ترکیبی از این 2 انجام داد. ژینوپلاستی افقی برای چانه هایی به کار برده می شود که از حالت عادی خارج باشد. در صورتی که از ژنیوپلاستی عمودی به منظور از بین بردن یا اضافه کردن بافت های استخوانی با هدف افزایش یا کاهش طول چانه استفاده می شود. در این روش نیز از صفحه های تیتانیومی با سایز 3 الی 8 میلی متری برای نگهداری چانه بعد از جراحی استفاده می شود.

نکته قابل توجه : در تمامی روش های جراحی چانه ، توسط دکتر معتبر ، بهترین جراح پلاستیک تهران ، لازم است بیمار را به حالت بیهوشی کامل در بیاورند و برش در زیر چانه و یا در داخل دهان ایجاد می شود. نوع برش ایجاد شده به نوع عمل ژنیوپلاستی بستگی داشته و ممکن است با برداشتن یک قطعه استخوان و یا قرار دادن ایمپلنت همراه باشد.

مراقبت های بعد از جراحی چانه

توصیه های دکتر معتبر ، بهترین جراح چانه در تهران :

  • در ابتدا لازم است اگر به بیماری خاصی مانند دیابت ، بیماری های قلبی و یا غیره هستید بهبهترین جراح جنیوپلاستی در تهران ، اطلاع دهید. همچنین لازم است مصرف برخی داروها قبل از جراحی زیبایی  چانه قطع شود.
  • رعایت بهداشت دهان و دندان از نکات مورد توجه بعد از جراحی چانه در تهران می باشد.
  • به منظور کاهش درد و تورم بعد از جراحی می توانید از مسکن های تجویز شده و کمپرس سرد و گرم استفاده کنید.
  • غذاهایی نرم که نیازی به جویدن ندارد ، مصرف کنید. همچنین از صحبت کردن زیاد و تکان دادن فک لازم است خودداری شود.
  • سر خود را بالاتر از بدن نگه دارید و خم نکنید. در هنگام استراحت و خواب نیز سر باید بالاتر از بدن قرار بگیرد. از خوابیدن به پهلو خودداری کنید ؛ زیرا موجب ایجاد فشار به چانه می شود.

دوره نقاهت جراحی کوچک کردن چانه چقدر است ؟

دوره نقاهت این جراحی طولانی نیست اما به هر حال نیاز دارید تا به مدت 2 هفته در منزل استراحت کافی داشته باشید و از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید. بعد از 14 روز می توانید به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازید اما باید تا 8 هفته از انجام ورزش های شدید و یا هر نوع فعالیتی که موجب فشار و تماس چانه و صورت می شود پرهیز نمایید و دستورالعمل های مراقبتی لازم را رعایت کنید.

آیا جراحی چانه عملی سنگین و دردناک است ؟

به صورت کلی این جراحی با درد و ناراحتی زیادی همراه نیست و  در طی مدت زمان کوتاهی عوارض و درد ناشی از عمل چانه از بین می رود. احساس درد بعد از انجام این جراحی متوسط بوده و با قرمزی ، بی حسی ، تورم و کبودی ، سفتی در ناحیه چانه همراه است که تمامی این موارد کاملا رایج و طبیعی است. با کمک کمپرس و داروهای تجویز شده می توانید عارضه های جانبی بعد از عمل را کنترل نمایید.

مزایای ژنیوپلاستی

  • از مهم ترین و اصلی ترین مزایای جراحی چانه توسط بهترین جراح چانه تهران ، می توان به ایجاد تغییرات ظاهری اشاره نمود.
  • این جراحی را در صورت لزوم می توان همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام داد که در اینصورت نتیجه جراحی با تغییرات مثبت و چشمگیر زیادی همراه خواهد بود.
  • مناسب بودن سایز چانه موجب زیبایی بیشتر فرم لب ها ، بینی و زیبایی کلی صورت خواهد شد.

تغذیه بعد از جراحی چانه

توصیه می شود در دوره نقاهت و روزهای اولیه بعد از جراحی چانه در تهران حتما از غذاهای نرم که نیاز به جویدن زیادی ندارند استفاده کنید ؛ چرا که جویدن زیاد موجب ایجاد درد و فشار در ناحیه جراحی خواهد شد. همچنین نوشیدن مایعات کافی به ویژه آب به هیدراته نگه داشتن بدن کمک می کند. نباید در این دوره از الکل و دخانیات استفاده نمایید.