لیپوساکشن نوعی عمل جراحی است که با استفاده از تکنیک مکش اقدام به برداشتن چربی از قسمت های مختلف بدن مانند شکم ، ران ، بازو و باسن می کنند. از این پروسه لاغری موضعی ، علاوه بر خارج کردن چربی ها می توان در فرم دهی این قسمت ها نیز استفاده نمود. این روش را نمی توان برای کاهش وزن کلی مناسب دانست. در صورتی که اضافه وزن دارید لازم است برای کاهش وزن رژیم غذایی خود را تغییر دهید و ورزش کنید. برای استفاده از این شیوه درمانی می توانید بعد از انجام مشاوره با دکتر امیررضا معتبر ، بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران اقدام به تصمیم گیری و انجام این عمل نمایید.

 

لیپوساکشن - دکتر معتبر

چه زمان می توان لیپوساکشن کرد ؟

هنگامی که ورزش کردن و رژیم غذایی تاثیری در چربی ها نداشته باشد می توان از این پروسه لاغری موضعی برای قسمت های شکم ، بازو ، ران ها و غیره کمک گرفت. این روش می تواند تعداد چربی های ناحیه خاصی از بدن را کاهش دهد. مقدار چربی که از بدن برداشته می شود به ناحیه مورد نظر و میزان حجم چربی های آن بستگی دارد. تغیرات ایجاد شده با ساکشن دائمی بوده و تا زمانی که وزن شما تغییری نکند ، ثابت می ماند. بعد از انجام لیپوساکشن پوست بدن ، خود را با مناطقی که این عمل روی آن انجام شده تطبیق می دهد. در صورتی که پوست شما نازک باشد و خاصیت ارتجاعی خوبی داشته باشد ، بعد از انجام این پروسه ، صاف به نظر می رسد. اما اگر پوست قابلیت ارتجاعی خوبی نداشته باشد ، بعد از درمان شل می شود. ساکشن نمی تواند سلولیت و یا فرورفتگی های سطح پوست را درمان کند. برای استفاده از این روش لازم است سلامت خوبی داشته باشید تا انجام این عمل عوارض و خطری برای شما به همراه نداشته باشد. شرایط خاص مثل جریان خون محدود ، بیماری عروق کرونری ، دیابت و سیستم ایمنی ضعیف می تواند عوارض و خطراتی را در هنگام جراحی برای افراد به دنبال داشته باشد.

ملاحظات مهم درباره لیپوساکشن

باید دقت داشته باشید که لیپوساکشن اگرچه بر روی چربی های بدن تاثیر می گذارد ، اما وزن چربی برداشته شده نسبتا اندک می باشد و نمی توان آن را روشی برای کاهش وزن در نظر گرفت. این پروسه باعث به وجود آمدن سلولیت نمی شود و نمی تواند سلولیت ها را از بین ببرد. با انجام لیپوساکشن در برخی افراد سلولیت ها ظاهر می شوند این به این معناست که سلولیت ها از قبل وجود داشته اما به دلیل وجود چربی ها قابل مشاهده نبوده است. سلولیت در نزدیکی سطح پوست ایجاد می شود و ساکشن در نزدیکی سطح پوست انجام نمی شود ؛ بنابراین نمی تواند تاثیری روی آن ها داشته باشد.

انواع مختلف لیپوساکشن

از رایج ترین روش ها می توان به لیپوساکشن تاموسنت اشاره کرد که روشی است که در شروع عمل از ترکیب سرم و بعضی داروها برای تزریق در منطقه مورد نظر استفاده می شود.

هدف از تزریق مایع تاموسنت:

 • تزریق این مایع می تواند موجب سفت تر شدن بافت ها شود و در نتیجه چربی ها به آسانی خارج می شود.
 • کاهش خونریزی
 • کنترل درد بعد از جراحی

بیشتر مایع تاموسنت بعد از انجام ساکشن از بین می رود. تنها ممکن است 20 درصد آن باقی بماند که توسط بدن جذب شده و یا از طریق زخم ها خارج می شود. لیپوساکشن تاموسنت با کانوله که به دستگاه ساکشن وصل می شود ، انجام می شود. حرکت آرام کانوله به سمت جلو و عقب می تواند موجب خروج چربی ها شود.

 

لیپوساکشن - دکتر معتبر

مناطق خاص برای انجام لیپوساکشن

لیپوساکشن شکم :

معمولا در ایران لیپوساکشن شکم نسبت به سایر نقاط بیشتر رواج دارد. انجام ساکشن با 3 برش انجام می شود ، یکی در قسمت ناف و دو تا در قسمت پایین شکم . در صورتی که پوست شکم آویزان و یا اضافه باشد ، بعد از انجام این عمل پوست چروکیده تر خواهد شد. بنابراین اگر پوستی آویزان دارید ، این جراحی لاغری موضعی نمی تواند مشکل شما را برطرف کند. در این زمان می توانید از عمل زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی کمک بگیرید. اما اگر پوست شکم اضافه نباشد ، ساکشن شکم می تواند موجب کاهش لایه چربی شکم شود و به فرد این احساس را می دهد که صاف تر و لاغرتر شده است.

لیپوساکشن داخل و خارج ران :

انباشته شدن چربی در ناحیه داخلی ران می تواند زیاد باشد و باعث بروز مشکلاتی مانند مالیده شدن ران ها در هنگام راه رفتن شود. اغلب از لیپوساکشن برای ناحیه داخلی و خارجی ران ها استفاده می شود ؛ زیرا چربی ها در این نقاط بیشتر انباشته می شوند. اما به هر حال می توانید از این جراحی لاغری برای جلو و عقب ران ها نیز استفاده نمایید. انجام ساکشن چربی کشاله ران لازم است با دقت زیادی انجام شود ؛ زیرا برداشتن بیش از اندازه چربی می تواند باعث ایجاد بی نظمی هایی شود.

لیپوساکشن بازوها :

این پروسه لاغری موضعی می تواند به کمک بازوهای بزرگ و کلفت افراد بیاید و باعث شود بازوها ها لاغرتر و باریک تر به نظر برسند. در صورتی که پوست بازوها شل و افتاده باشد ، لیپوساکشن می تواند آن را بدتر کند در این مواقع توصیه می شود از لیفت بازو کمک بگیرید. با مراجعه به بهترین جراح و متخصص جراحی پلاستیک در تهران و معاینه های لازم می توانید متوجه شوید کدام روش درمانی برای شما مناسب تر است. در بیماران مناسب این عمل ، می تواند تفاوت قابل توجهی در اندازه بازوها ایجاد کند و می توانید شاهد نتایج عالی و متناسب بدن بعد از انجام ساکشن چربی بازوها باشید.

مناطق متفرقه لیپوساکشن بدن :

 • چین خوردگی های قدامی و خلفی زیر بغل
 • مچ و ساق پا
 • پشت گردن
 • چانه و غبغب

نکات مهم قبل از جراحی لیپوساکشن

 • در صورتی که قصد انجام ساکشن چربی را دارید ، لازم است قبل از انجام با پزشک مورد نظر خود مشورت کنید تا از بهترین روش برای درمان خود کمک بگیرید و آزمایش های لازم قبل از انجام لیپوساشکن را انجام دهید.
 • لازم است شب قبل از عمل حمام کنید و از صابون های ضد باکتری مثل (TCC) برای شست و شو استفاده نمایید.
 • در افراد زیر 40 سال که سابقه هیچ گونه بیماری ندارند معمولا انجام آزمایش ها الزامی نمی باشد.
 • لازم است یک روز قبل از انجام لیپوساکشن از مصرف مسکن های معمولی ، ویتامین E و آسپرین خودداری نمایید. در صورت نیاز می توانید از قرص استامينوفن استفاده نمایید.
 • می توانید در صورت تمایل از قرص 10 میلی گرمی اگزازپام استفاده نمایید ، البته مصرف آن ضرورت ندارد.
 • شب قبل از عمل لازم است شام سبکی میل نمایید.
 • در ساعت مقرر با یک همراه به کلینیک مراجعه کنید.

 

لیپوساکشن - دکتر معتبر

مراقبت های لازم بعد از عمل لیپوساکشن

توصیه های دکتر معتبر ، بهترین جراح لیپوساکشن تهران :

 • تهوع از عارضه های شایع بعد از انجام این پروسه لاغری موضعی ، می باشد به همین منظور توصیه می شود بلافاصله بعد از اتمام انجام عمل از قرص ضد تهوع استفاده نمایید. هم چنین مصرف مجدد این قرص 4 الی 5 ساعت بعد نیز توصیه می شود.
 • برای جبران افت فشار خون مصرف مایعات فراوان توصیه می شود. می توانید پودرهای ORS را از داروخانه تهیه کنید و آن ها را در یک لیتر آب مخلوط نمایید و سپس میل نمایید. در صورتی که مزه شور آن را نمی توانید تحمل کنید می توانید آن را با آب میوه مخلوط کنید و سپس میل نمایید. به هر حال مصرف حداقل 10 لیوان آب شور و آب میوه در روز اول بعد از انجام لیپوساکشن ضرورت دارد.
 • مراقب پانسمان خود باشید و اگر خیس و یا مرطوب شد ، لازم است آن را تعویض نمایید. از دستکاری کردن پانسمان خودداری کنید و تا حد امکان آن را باز نکنید ؛ زیرا ممکن است موجب خونریزی شود. مایع بی حسی به همراه خونابه ها به تدریج به صورت کامل از طریق سوراخ ها خارج خواهد شد.
 • بعد از 48 ساعت می توانید حمام کنید و دوش بگیرید اما استفاده از وان تا زمان بهبود یافتن زخم ها ممنوع می باشد.
 • سوراخ ها و زخم های ایجاد شده بعد از 3 الی 5 روز بسته می شوند.
 • می توانید از کرم های چرب کننده و یا روغن زیتون بر روی محل ساکشن استفاده نمایید این کار به بهبود سریع زخم ها کمک می کند و مانع ایجاد تاول در پوست می شود.
 • لازم است از گن های مخصوص یا باند کشی تجویز شده استفاده نمایید. اگر در ابتدای استفاده احساس نفس تنگی داشتید ، می توانید کمی آن را آزاد کنید. در صورتی که همچنان نفس تنگی شما ادامه داشت ، لازم است به پزشک خود اطلاع دهید.
 • هم چنین در صورت بروز مشکلاتی مثل گز گز دور لب ، زنگ زدن گوش ، تب ، اختلال در تکلم و التهاب و تورم در محل ساکشن به پزشک مراجعه نمایید.
 • تورم در ناحیه تناسلی به ویژه در آقایان بعد از ساکشن شکم طبیعی بوده و بعد از مدتی برطرف خواهد شد.
 • لباس های مناسب بپوشید و از پوشیدن لباس های تنگ و مایو پرهیز کنید و بیشتر استراحت نمایید.
 • خارج شدن ترشح های سفید رنگ از سوراخ ها به معنای روند ترمیم زخم می باشد و طبیعی است .
 • لازم است داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع و سر وقت مصرف نمایید.

رژیم غذایی بعد از لیپوساکشن

 • در صورتی که اضافه وزن دارید و از چاقی رنج می برید لازم است زیر نظر متخصص تغذیه از رژیم غذایی کم کالری استفاده نمایید.
 • اگر اندام شما متناسب است باز هم لازم است رژیم غذایی خاصی را رعایت کنید و از مصرف مواد غذایی نشاسته دار مثل ماکارونی ، برنج ، سیب زمینی و غیره در حد امکان خودداری نمایید.
 • مصرف مواد غذایی پر کالری مانند شیرینی ، شکلات ، بستنی و غذاهای سرخ کردنی همگی چاق کننده هستند و می تواند موجب چاقی در افراد شود ، به همین دلیل لازم است از مصرف این مواد غذایی پرهیز نمایید. لازم است از میوه های حجیم و سیر کننده و هم چنین سبزی در کنار غذا استفاده کنید.

عوارض لیپوساکشن

مانند سایر عمل های جراحی که با بیهوشی عمومی انجام می شود ، ساکشن چربی هم ممکن است عوارضی احتمالی به همراه داشته باشد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم :

 • بی نظمی در شکل و ناهمواری در سطح پوست
 • تجمع مایعات
 • عفونت
 • ایجاد سوراخ های داخلی
 • آمبولی چربی
 • مشکلات قلبی و کلیوی
 • بی حسی و کرخت شدن بدن به دلیل تحریک موقت عصب ها

نحوه انجام لیپوساکشن ران

ذخیره چربی ران ها در خانم ها بیشتر مشاهده می شود. چربی ها برای ماهیچه ها و استخوان ها به عنوان محافظ عمل می کنند ، اما در صورتی که حجم چربی ها بیش از حد باشد ، ظاهر شل و نامناسبی را ایجاد می کند. اغلب چربی های تجمع یافته در قسمت های داخلی و خارجی ران ، با ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی از بین نمی روند. در اینگونه موارد لیپوساکشن به خوبی می تواند در ایجاد ظاهری مناسب و متعادل در ران ها کمک کننده باشد. در جراحی لیپوساکشن ران از لوله های باریک و بلندی به اسم کانولا استفاده می شود. این لوله به آرامی به زیر پوست نفوذ پیدا می کند و موجب آزاد کردن بافت های چربی می شود و آن را خارج می کند. با امواج صوتی و همچنین حرکت کانولا می توان چربی ها را ذوب کرده و سپس ساکشن نمود. هنگامی که این عمل انجام می شود ، پوست به حالت قبلی خود بر می گردد ، در نتیجه در ران ها ظاهری صاف و متناسب ایجاد می شود.

مزایای لیپوساکشن ران چه می باشد ؟

 • با برداشتن چربی ها با لیپوساکشن ران برای همیشه از شر سلول های چربی رها می شوید ؛ بنابریان می توان گفت نتیجه این عمل دائمی است و احتمال رشد مجدد سلول های چربی وجود ندارد.
 • در نتیجه این عمل شکل و تناسب ران و پاها بهبود پیدا می کند.
 • نتیجه جراحی فوری و به صورت چشمگیری قابل مشاهده است.
 • در صورت افزایش وزن ، در نواحی تحت درمان چربی کمتری ذخیره می شود.

انواع لیپوساکشن ران

لیپوساکشن کلاسیک :

در روش کلاسیک لیپوساکشن ران از دستگاه وکیوم و کانولای استاندارد برای تخلیه سلول های چربی استفاده می شود. برای انجام این عمل ، بر روی پوست برشی ایجاد می شود و سپس کانولا را وارد می کنند. کانولا به صورت هدفمند در نواحی مورد نظر حرکت داده می شود و در نهایت موجب شل و آزاد شدن پوست چربی ها می شود و به ساکشن چربی های آزاد شده در نواحی ران ها می پردازد. در این روش تاثیر زیادی را احساس خواهید کرد ، اما میزان کبودی و ناراحتی آن نسبت به سایر روش ها بیشتر است.

لیپوساکشن با دستگاه پال :

در روش ساکشن با دستگاه پال نسبت به روش کلاسیک ، آسیب کمتری وارد خواهد شد. این دستگاه به نوک کانولا ، لرزش هایی را وارد می کند و با حرکت کانولا موجب شل شدن بافت های چربی می شود. این لرزش به صورت اتوماتیک و با دقت بالایی ایجاد شده و میزان تخریب پوست و بافت ها اطراف آن بسیار کم می باشد. لیپوساکشن ران به وسیله دستگاه پال به برش های کوچکی نیاز دارد و به همین علت میزان درد و ناراحتی ، کبودی و اسکار در بیمار کمتر است. از دیگر مزایای دستگاه پال نسبت به روش کلاسیک می توان به 30 درصد تخلیه بیشتر چربی اشاره کرد.

اسمارت لیپو MPX :

در اسمارت لیپو MPX مانند دو روش دیگر از وکیوم و کانولا استفاده می شود ، اما تفاوت آن در این است که انرژی لیزر توسط کانولا به بافت های چربی تجمع یافته ، انتقال داده می شود. در نهایت این چربی ها به مایع تبدیل شده و با وکیوم تخلیه می شوند. گرمای ایجاد شده توسط لیزر موجب نرم و مایع شدن بافت های چربی می شود به همین علت در هنگام جراحی ، درد کمتری ایجاد خواهد شد. گرمای لیزر در اسمارت لیپو MPX به تناسب بهتر ران ها و سفت کردن پوست کمک می کند. در مقایسه با دو روش دیگر برای انجام لیپوساکشن ران ، روش اسمارت با حداقل میزان کبودی ، درد و تورم همراه است.

سوالات متداول در مورد لیپوساکشن

آیا پوست بیمار در روش لیپوساکشن دچار افتادگی می شود ؟

دکتر معتبر ، بهترین جراح پلاستیک تهران در پاسخ به این سوال بیان کردند : در افرادی که پوست های شل و ترک خورده دارند و یا افرادی که چربی بیش از اندازه از بدن آن ها خارج شود ، بعد از انجام ساکشن پوست دچار افتادگی می شود و بیمار برای درمان پوست به چند جلسه اصلاحی احتیاج پیدا می کند.

میزان خطر ساکشن چربی و لاغری به چه عواملی بستگی دارد ؟

امروزه می توان این روش را به دلیل شرایطی که دارد از بی خطرترین و پرمخاطره ترین روش ها برای لاغری در نظر گرفت. از اقدامات لازم برای جلوگیری از ایجاد خطرات و عوارض ، انتخاب پزشک با تجربه می باشد. لازم است عمل لیپوساکشن در محیطی کاملا استریل و مجهز به دستگاه ها انجام شود.

کاندیدای مناسب برای انجام لیپوساکشن چه افرادی می باشند ؟

افرادی که چربی های افراطی ندارند و پوست آن ها صاف می باشد را می توان بهترین کاندیدا برای این عمل دانست. این درمان برای افرادی با چربی های بیش از حد توصیه نمی شود.